Translate

Staff Directory

Faculty & Staff

Michael Abarca

Michael Abarca

Counselor - 10th Grade
Guidance Department
School: 384-5529
Raymond Abarca

Raymond Abarca

Teacher, Department Chair
Special Education
Susana Aguirre

Susana Aguirre

Teacher, Department Chair
English Language Development

Ms. Aguirre's Teacher Website

Virginia Alarcon

Virginia Alarcon

Liaison
Campus Liaison
Debra Alvarado

Debra Alvarado

Cafeteria Supervisor
Krystal Angel

Krystal Angel

Teacher
Mathematics
Jason Armstrong

Jason Armstrong

Teacher
English
Mario Arroyo

Mario Arroyo

Teacher
Social Studies
Maria Arteaga

Maria Arteaga

Teacher
World Languages

Mrs. Arteaga's Teacher Website

Katina Austin

Katina Austin

Associate Principal - Teaching and Learning
Administration, Associate Principal
Brandon Baldomero

Brandon Baldomero

Teacher
Mathematics
Randall Barber

Randall Barber

Teacher
Science, CTE
Randall Bartley

Randall Bartley

Teacher
Social Studies
Christopher Battisti

Christopher Battisti

Theatre Production Manager
Chaim Beardsley

Chaim Beardsley

Student Teacher
Mathematics
Megan Besecker

Megan Besecker

Teacher
Mathematics
Melissa Blake

Melissa Blake

Instructional Coach
Instructional Coach
Megan Blaylock

Megan Blaylock

Student Teacher
Social Studies
Pam Boesch

Pam Boesch

Bookkeeper
Matthew Bogard

Matthew Bogard

Teacher
CTE, Business & Technology, Art

Mr. Bogard's Teacher Website

Terry Boyd

Terry Boyd

Child Welfare & Attendance Liaison
Attendance, Child Welfare
Don Bragonier

Don Bragonier

Walk-on coach
Thomas Briggs

Thomas Briggs

Teacher
Physical Education
Elizabeth Brittain

Elizabeth Brittain

Student Teacher
Science
Maria Brouillard

Maria Brouillard

Teacher, Department Chair
Music
Celia Casso

Celia Casso

Teacher
Science, Agriculture, CTE
Fernando Castaneda

Fernando Castaneda

Teacher
Science
Alex Castillo

Alex Castillo

Information Technology Service Technician
Information Technology
Anthony R Chavez

Anthony R Chavez

Custodian
Custodial
Kyle Clinton

Kyle Clinton

Teacher, Department Chair
Mathematics, CTE, Business & Technology
Whitney Cornish

Whitney Cornish

Counseling Intern
Guidance Department
Cecily Coronel

Cecily Coronel

Student Teacher
Agriculture
Stephen R Crane

Stephen R Crane

Student Teacher
Mathematics
Rodrigo Da Silva

Rodrigo Da Silva

Custodian
Custodial
Kaylyn Davenport

Kaylyn Davenport

Teacher
Agriculture, CTE
Michael Davenport

Michael Davenport

Teacher, Department Chair
English
Matthew Davis

Matthew Davis

Teacher
English
Marcy Diaz

Marcy Diaz

Attendance Secretary
Attendance, Secretary
Bernadine Diele

Bernadine Diele

Scholarship Technician, MHS, ECHS, GVHS, MHS Guidance, GVHS Guidance, ECHS Guidance

ECHS: 209-384-5559

GVHS: 209-325-1860

MHS: 209-325-1060

Michelle Dillon

Michelle Dillon

Teacher
English
Anthony Doyle

Anthony Doyle

Teacher Librarian
Library
Kristine Dunham

Kristine Dunham

Teacher
Social Studies
Alyssa Duran

Alyssa Duran

Student Teacher
Art
Jazmin Duran

Jazmin Duran

Teacher
Physical Education
Jose Duran

Jose Duran

Teacher
World Languages
Jason Duyette

Jason Duyette

Teacher, Department Chair
Physical Education
Haylee Eagleton

Haylee Eagleton

Teacher
Mathematics
Logan Enos

Logan Enos

Student Teacher
Social Studies
Veronica Enriquez

Veronica Enriquez

Teacher, Department Chair
Mathematics
Andrea Evans

Andrea Evans

Counselor - 9th Grade
Guidance Department
Arthur Faria

Arthur Faria

Teacher, Department Chair
Agriculture, CTE

Mr. Faria's Teacher Website

Maycol Fernandez Wilson

Maycol Fernandez Wilson

Teacher
World Languages
Daniel Fishman

Daniel Fishman

Teacher
Agriculture, CTE
Enrriqueta Flores

Enrriqueta Flores

Administrative Secretary
Administration, Secretary
Miguel M Flores

Miguel M Flores

Custodian
Custodial
Charlene Gallardo

Charlene Gallardo

Teacher
Science
Aaron G Gonzales

Aaron G Gonzales

Custodian
Custodial
Joel Gonzalez Montanez

Joel Gonzalez Montanez

Teacher
Mathematics
Gerardo Guardado

Gerardo Guardado

Teacher, Department Chair
World Languages
Kamella Gudgel-Lema

Kamella Gudgel-Lema

Teacher
Mathematics
Steve Harvey

Steve Harvey

Walk-on Coach
Rafeeq Hassaan

Rafeeq Hassaan

Walk-on coach
Louis Herforth

Louis Herforth

Custodian
Custodial
Sarah Hill

Sarah Hill

Teacher
Art
Stephen Hillyer

Stephen Hillyer

Walk-on coach
Steven Holl

Steven Holl

Teacher
Science
Ricci Holman

Ricci Holman

Walk-on coach
Adrian Hurtado

Adrian Hurtado

Teacher
Special Education
Roxana Husselstein

Roxana Husselstein

Teacher
Science, CTE
Stephan Jimenez

Stephan Jimenez

Walk-on Coach
Angela Jones

Angela Jones

Teacher, Department Chair
Science, CTE
Patrick Kincaid

Patrick Kincaid

Teacher
Theater Arts, English, CTE
Isaiah Knott

Isaiah Knott

Walk-on Coach
Alexis Koenig

Alexis Koenig

Walk-on coach
Michelle Koenig

Michelle Koenig

Walk-on coach
Joaquina Lee

Joaquina Lee

Teacher
Social Studies
Elder Lopes

Elder Lopes

Custodian
Custodial
Michelle Lopez

Michelle Lopez

Teacher
Science
Janie Luna

Janie Luna

Liaison
Campus Liaison
Marianne Lyles-French

Marianne Lyles-French

Teacher
Anthony Martinez

Anthony Martinez

Teacher
English
Thomas Martinez

Thomas Martinez

School Resource Officer
Mary McCown

Mary McCown

Career & Guidance Technician
Guidance Department
Karen McCreary

Karen McCreary

Clerk Typist
Administration
Seth Medefind

Seth Medefind

Teacher
Social Studies
Alexis Mejia

Alexis Mejia

Student Teacher
Agriculture, CTE
Dwain Middleton

Dwain Middleton

Liaison
Campus Liaison
Terry Moore

Terry Moore

Walk-on coach
Tyler Morgan

Tyler Morgan

Teacher
CTE, Business & Technology
Tara Morgan-Ramirez

Tara Morgan-Ramirez

Teacher
English
Tony Moua

Tony Moua

Clerk Typist II
Xer Moua

Xer Moua

Teacher
Janel Mouillesseaux

Janel Mouillesseaux

TSA-Intervention Teacher
Cari Nichols

Cari Nichols

School Psychologist
Special Education, Guidance Department
Brett Nickelson

Brett Nickelson

Teacher
Special Education
Brenda Olmos

Brenda Olmos

Student Support Manager
Guidance Department
Andrew Pangelina

Andrew Pangelina

Library Media Technician
Library
Rodd Parker

Rodd Parker

Athletic Director
Athletics Director
Alexandria Parle

Alexandria Parle

Associate Principal - Student Support, 10th & 12th Grade
Administration, Associate Principal
Rebecca Pascal

Rebecca Pascal

Registrar
Registrar
Keith Petiti

Keith Petiti

Teacher, Department Chair
CTE, Business & Technology
Lauren Petiti

Lauren Petiti

Teacher, Department Chair
CTE, Business & Technology, Art
John Petty

John Petty

Teacher, Department Chair
AVID
Sheila Petty

Sheila Petty

Teacher
Social Studies
Derek Price

Derek Price

Activities Director
Thomas Ramirez

Thomas Ramirez

Lead Night Custodian
Custodial
Xavier Ramirez

Xavier Ramirez

Instructional Aide, Paraprofessional
Special Education, Instructional Aide / Paraprofessional
Maria Ramirez Ramirez

Maria Ramirez Ramirez

Teacher
Mathematics
Rosa Ramos Cruz

Rosa Ramos Cruz

Cafeteria Helper
Cafeteria
Nataly Rios Martinez

Nataly Rios Martinez

Student Teacher
Social Studies
Joe Rodriguez

Joe Rodriguez

Chief Custodian
Custodial
Katrina Rodriguez

Katrina Rodriguez

Student Teacher
Social Studies
Josh Roe

Josh Roe

Student Teacher
Science
Aaron Ruiz

Aaron Ruiz

Teacher
Special Education
Cimmaron M Ruiz

Cimmaron M Ruiz

Counseling Intern
Guidance Department
Eduardo Ruiz

Eduardo Ruiz

Counselor - 12th Grade
Guidance Department
Luis Ruiz

Luis Ruiz

Teacher
Social Studies
Jessica Saenz

Jessica Saenz

Instructional Aide/Paraprofessional
Special Education, Instructional Aide / Paraprofessional
Alejandra Salas

Alejandra Salas

Counselor - 11th Grade
Guidance Department
Christian Salcedo

Christian Salcedo

Teacher
CTE, Art
Brandon Sanchez

Brandon Sanchez

Teacher
Social Studies
Omar Santiago

Omar Santiago

School Secretary
Administration, Secretary
Christina Schiewek

Christina Schiewek

Teacher
Physical Education
Anneka Schneider

Anneka Schneider

Teacher
English
Jason Schneider

Jason Schneider

Teacher, Department Chair
Social Studies

Mr. Schneider's Teacher Website

Butch Seifert

Butch Seifert

Associate Principal - Student Services, 9th and 11th Grade Student Support
Administration, Associate Principal
Jose Serena

Jose Serena

Walk-on Coach
Lee Shaw

Lee Shaw

Principal
Administration
Gurbax Shergill

Gurbax Shergill

Teacher
Science
Dara Smith

Dara Smith

Teacher
Special Education
Jacqueline Smith

Jacqueline Smith

Student Services Secretary
Frank Solis

Frank Solis

Para Professional
Michael Solis

Michael Solis

Teacher
Special Education
Tina Spurlock

Tina Spurlock

Teacher
English

Mrs. Spurlock's Teacher Website

Kevin Stewart

Kevin Stewart

Walk-on coach
Ara Surles

Ara Surles

CDC Associate Teacher
Child Development
Karina Tovar

Karina Tovar

RN School Nurse
Health Services
Tyler Trammell

Tyler Trammell

Walk-on Coach
Christopher Tufts

Christopher Tufts

Associate Principal - Guidance
Administration, Associate Principal
Ann Vega

Ann Vega

Liaison
Campus Liaison
Noemi Velazquez Camarena

Noemi Velazquez Camarena

Instructional Aide, Paraprofessional
Special Education, Instructional Aide / Paraprofessional
Amy Verrinder

Amy Verrinder

Teacher
AVID
Linda Via

Linda Via

LVN
Health Services
John Villa

John Villa

Teacher
Social Studies
Michaela Vindel

Michaela Vindel

Teacher
Science, Agriculture, CTE
Annette Ward

Annette Ward

Data Entry / Computer Operator
Guidance Department
Angela Waskiewicz

Angela Waskiewicz

Teacher, Department Chair
CTE, Family & Consumer Science
Robert Waterman

Robert Waterman

Teacher
Science
Sheila Whitley

Sheila Whitley

Teacher
Mathematics
Johnnie Williams

Johnnie Williams

Liaison
Campus Liaison
Marquee Williams

Marquee Williams

Walk-on coach