Directory

Principal

Lee Shaw

Principal

Associate Principals

Katina Austin

Associate Principal - Accountability

Albert Gonzalez

Associate Principal - Guidance

David Rogers

Associate Principal - Student Support (Grades 11-12)

Butch Seifert

Associate Principal - Student Support (Grades 9-10)

Faculty & Staff

Michael Abarca

Michael Abarca

Sophomore Counselor
Guidance Department
Raymond Abarca

Raymond Abarca

Teacher
Special Education
Robert Aguilar

Robert Aguilar

Teacher
English
Susana Aguirre

Susana Aguirre

Teacher
English Language Development
Krystal Angel

Krystal Angel

Teacher
Mathematics
Jason Armstrong

Jason Armstrong

Teacher
English
Maria Arteaga

Maria Arteaga

Teacher
World Languages
Katina Austin

Katina Austin

Associate Principal - Accountability
Administration, Associate Principal
Megan Besecker

Megan Besecker

Teacher
Mathematics
Cara Birmingham

Cara Birmingham

Teacher
Social Studies
Melissa Blake

Melissa Blake

Teacher
Science
Pam Boesch

Pam Boesch

Bookkeeper
Bookkeeper
Matthew Bogard

Matthew Bogard

Teacher
Art
Terry Boyd

Terry Boyd

Child Welfare & Attendance Liaison
Attendance, Child Welfare
Vanessa Brazil

Vanessa Brazil

Teacher
English
Thomas Briggs

Thomas Briggs

Teacher
Physical Education
Maria Brouillard

Maria Brouillard

Teacher
Music
Celia Casso

Celia Casso

Teacher
Agriculture
Alex Castillo

Alex Castillo

Information Technology Service Technician
Information Technology
Kyle Clinton

Kyle Clinton

Teacher
Mathematics
Kimberly Conley

Kimberly Conley

Teacher
AVID
Debra Cota

Debra Cota

Cafeteria Supervisor
Diana Dao

Diana Dao

Student Teacher
Science
Michael Davenport

Michael Davenport

Teacher
English
Juan Del Toro

Juan Del Toro

Teacher
CTE, Business & Technology
Marcy Diaz

Marcy Diaz

Attendance Secretary
Attendance, Secretary
Bernandine Diele

Bernandine Diele

Scholarship Technician
Guidance Department, College & Scholarship
Michelle Dillon

Michelle Dillon

Teacher
English
Anthony Doyle

Anthony Doyle

Teacher Librarian
Library
Kristine Dunham

Kristine Dunham

Teacher
Social Studies
Jose Duran

Jose Duran

Teacher
World Languages
Jason Duyette

Jason Duyette

Teacher
Physical Education
Veronica Enriquez

Veronica Enriquez

Instructional Coach
Instructional Coach
Edna Esiegbue

Edna Esiegbue

ROP / Career Center
ROP, Career Center
Andrea Evans

Andrea Evans

Freshman Counselor
Guidance Department
Michelle Evans

Michelle Evans

Teacher
Agriculture
Arthur Faria

Arthur Faria

Teacher
Agriculture
Sharon Fee

Sharon Fee

Clerk Typist
Maycol Fernandez Wilson

Maycol Fernandez Wilson

Teacher
World Languages
Enrriqueta Flores

Enrriqueta Flores

Administrative Secretary
Administration, Secretary
Arturo Fuentes

Arturo Fuentes

Senior Counselor
Guidance Department
Charlene Gallardo

Charlene Gallardo

Teacher
Science
Albert Gonzalez

Albert Gonzalez

Associate Principal - Guidance
Administration, Associate Principal
Gregorio Gonzalez

Gregorio Gonzalez

Migrant Education Counselor
Guidance Department
Joel Gonzalez Montanez

Joel Gonzalez Montanez

Teacher
Mathematics
Gerardo Guardado

Gerardo Guardado

Teacher
World Languages
Kamella Gudgel-Lema

Kamella Gudgel-Lema

Teacher
Mathematics
Moises Gutierrez

Moises Gutierrez

Teacher
English Language Development
Nestor Henriquez

Nestor Henriquez

Student Teacher
English
Sarah Hill

Sarah Hill

Teacher
Art
Steven Holl

Steven Holl

Teacher
Science
Adrian Hurtado

Adrian Hurtado

Teacher
Special Education
Roxana Husselstein

Roxana Husselstein

Teacher
Science
Tina Ivy

Tina Ivy

Teacher
Special Education
Robert (Bobby) Johnson

Robert (Bobby) Johnson

Teacher
Mathematics
Angela Jones

Angela Jones

Teacher
Science
Patrick Kincaid

Patrick Kincaid

Teacher
English
Joaquina Lee

Joaquina Lee

Teacher
Social Studies
Michael Machado

Michael Machado

Teacher
Special Education
Thomas Martinez

Thomas Martinez

Student Resource Officer
Mary McCown

Mary McCown

Guidance Assistant
Guidance Department
Christopher McKenna

Christopher McKenna

Teacher
Agriculture
Seth Medefind

Seth Medefind

Teacher
Social Studies
Tara Morgan-Ramirez

Tara Morgan-Ramirez

Teacher
English
Tony Moua

Tony Moua

Community Liaison
Xer Moua

Xer Moua

Teacher
Cari Nichols

Cari Nichols

School Psychologist
Special Education, Guidance Department
Jennifer Nordman

Jennifer Nordman

Teacher, Activities Director
Leadership, Activities Director
Andrew Pangelina

Andrew Pangelina

Library Media Technician
Library
Rodd Parker

Rodd Parker

Teacher
Social Studies
Rebecca Pascal

Rebecca Pascal

Registrar
Registrar
Heidi Pedrozo

Heidi Pedrozo

Teacher
English
Lauren Petiti

Lauren Petiti

Teacher
Art
John Petty

John Petty

Teacher
Physical Education, AVID
Sheila Petty

Sheila Petty

Teacher
Social Studies
Melissa Poe

Melissa Poe

Teacher
Mathematics
Derek Price

Derek Price

Teacher, LINK Crew Coordinator
Social Studies
Amy Quiralte

Amy Quiralte

Guidance Assistant
Guidance Department
Joe Rodriguez

Joe Rodriguez

Chief Custodian
Custodial
David Rogers

David Rogers

Associate Principal - Student Support (Grades 11-12)
Administration, Associate Principal
Joanne Rubio

Joanne Rubio

Instructional Aide / Paraprofessional
Special Education
Aaron Ruiz

Aaron Ruiz

Teacher
Special Education
Brandee Ruiz

Brandee Ruiz

Scholarship Counselor
Guidance Department, College & Scholarship
Brandon Sanchez

Brandon Sanchez

Teacher
Social Studies
Christina Schiewek

Christina Schiewek

Teacher
Physical Education
Anneka Schneider

Anneka Schneider

Teacher
English
Jason Schneider

Jason Schneider

Teacher
Social Studies
Butch Seifert

Butch Seifert

Associate Principal - Student Support (Grades 9-10)
Administration, Associate Principal
Lee Shaw

Lee Shaw

Principal
Administration
Gurbax Shergill

Gurbax Shergill

Teacher
Science
Tiffany Silva

Tiffany Silva

School Secretary
Administration, Secretary
Dara Smith

Dara Smith

Teacher
Special Education
Jacqueline Smith

Jacqueline Smith

Student Services Secretary
Maril Soomalan

Maril Soomalan

Teacher
Science
Louie Souza

Louie Souza

Athletics Director
Athletics Director
Tina Spurlock

Tina Spurlock

Teacher
English
Karina Tovar

Karina Tovar

School Nurse
Health Services
Christopher Tufts

Christopher Tufts

Induction Mentor
Induction Program (BTSA)
Susana Urquizo

Susana Urquizo

Teacher
Mathematics
Selenni Valenzuela

Selenni Valenzuela

Teacher
English
Amy Verrinder

Amy Verrinder

Teacher
World Languages
Linda Via

Linda Via

Health Aide
Health Services
Annette Ward

Annette Ward

Data Entry / Comp Operator
Guidance Department
Robert Waterman

Robert Waterman

Teacher
Science
Catherine White

Catherine White

Teacher
CTE, Business & Technology
Sheila Whitley

Sheila Whitley

Teacher
Mathematics
Miller Wright

Miller Wright

Student Teacher
Mathematics
Matthew Ybarra

Matthew Ybarra

Teacher
Special Education